Klubben St. Blichersgade

Hygge og fællesskab i centrum af Silkeborg

Person som spiller minigolf

Bo/Skole/Jobs klub

På St. Blichersgade i Silkeborg har vi et hus, der huser en klub. Her har tidligere elever og borgere, der har bostøtte igennem Bo/Skole/Job, mulighed for at mødes til samvær og aktiviteter. Klubben hører nu under det der hedder UFL (Unge for Ligeværd) og det koster et lille gebyr på 175kr. om året at være medlem. Når man er medlem, får man billigere priser på arrangementer, der foregår i klubben. 

Klublokalerne benyttes også af Ungdommens Røde Kors om torsdagen i ulige uger.

Fælles spisning

I klubben er der mulighed for at mødes og spise sammen. Hver anden uge – om mandagen, laver Jelva (forstanderen for BSJ) mad i klubben og en gang om ugen er det klubbens medlemmer, der selv laver mad. Her opstår ofte samtaler om arrangementer – årets højtider som fx nytårsaften – og der kan laves aftaler med de andre om at holde fest eller hvad der kan være lyst til. Det er også ofte her der opstår ideer til forskellige arrangementer. Der er egenbetaling på alle aktiviteter.

Forsamling af mennesker som får frokost
Gruppe billede

Arrangementer og sommertur

I løbet af året er der forskellige aktiviteter. Man kan modtage et månedsprogram på mail, hvis man vil det eller man kan se opslag for aktiviteterne i klubben. Her kan nævnes fx tur til Indelukkets minigolf, bowling, restaurantbesøg eller tur til svømmehal. Der er også en weekendtur til Lalandia. En gang om året tilbydes en sommertur, som to af vores medarbejdere arrangerer og deltager på. Ofte går turen til udlandet – ofte med fly.  Man tager afsted i samlet flok og får en fantastisk tur med oplevelser og aktiviteter, der er planlagt ift. den gruppe der er med. Det er trygt og rigtig godt. Man betaler selv når man deltager i aktiviteter og på sommerturen. Det er helt frivilligt om man vil med.

Vil du vide mere om Klubben St. Blicersgade så kontakt Jelva eller Sue.

Kontakt os i dag

Ring til Jelva på mobil 20458099 eller på mail jelva@boskolejob.dk